BULWAR SWIETEGO MICHALA – BOULEVARD SAINT MICHEL

Blog przeniesiony na PARYZ NIEZNANY

Bulwar Swiętego Michała to deptak studentów i mieszających się z nimi turystów, a także przechodniów odwiedzajacych  tu tłumnie ksiegarnie, sklepy z ciuchami czy bary. Znajduje się on w słynnej Dzielnicy Lacinskiej. Jest położony na granicy między 5 -ym i 6-ym okregiem. Ciągnie się od mostu Swietego Michała (pont Saint-Michel) do Alei Obserwatorium  (Avenue de l’Observatoire).

Widok z mostu Swiętego Michała (pont Saint Michel)

Zdrobniale nazywa się go  « Boul’Mich’ » skrót od « boulevard Michel » (która to nazwa kiedyś została mu nadana przez antyklerykalnych studentów.

Na Bulwarze Sw. Michała można spotkać młodzież z całego świata, która przyjeżdża studiować w Paryżu. Czesne na uniwersytetach francuskich jest niewielkie w porównaniu ze szkołami anglosaksonskimi.

Jest to dobry początek dla zwiedzania Dzielnicy Lacinskiej. Turyści najczęściej zaczynają od Placu Swietego Michała (place Saint Michel), który leży na przedłużeniu tego bulwaru. W oczy rzuca się tutaj 26 metrowa fontanna wsparta o narożnik jenego z budynków. Zbiera się przed nią młodzież studencka. To tu miały miejsca gwaltowne starcia z policją w czasie wydarzen majowych z 1968 r. Wtedy to na skutek swojej blizkości z Sorboną « boul Mich» był jednym z głównych miejsc starć między policją i studentami. Przez ponad miesiąc był zablokowany przez barykady i ciężarowki policji ( tzw. CRS ).

Jezeli macie chwilke czasu zapraszam na blog http://blogblondynki.wordpress.com/Miało byc zabawnie i rozrywkowo o polityce i nie tylko, ale czy wyszło zostawiam Waszej ocenie. Będę bardzo wdzięczna za jakikolwiek komentarz, czy pisac dalej, czy lepiej dac sobie spokoj. Poki co komentarzy nie mam zadnych, więc piszę dalej.

To tu  znajduje się najbardziej ożywiona część bulwaru z licznymi księgarniami i sklepami z odzieżą. Znaczną część bulwaru zajmuje księgarnia Gibert Joseph i księgarnia Gibert Jeune (utworzona na skutek sporu rodzinnego przy podziale majątku firmy Gibert).

Księgarnia Gilbert Joseph

Przed licznymi ksiegarniami na Bulwarze Swiętego Michała znajdują się lady wypełnione książkami. Można tu szperać do woli. I to daje właśnie ten charakterystyczny klimat tej ulicy.

Bulwar Sw Michała (le boulevard Saint-Michel) został stworzony z inicjatywy Barona Haussmanna w XIX wieku, równolegle do ulicy Sw Jacka ( la rue Saint-Jacques), która wytycza historyczny podział Paryża na Północ-Południe.  Wraz z Bulwarem Sewastopolskim (le boulevard de Sébastopol), stanowił on nową wielką oś stolicy i z poczatku nazwano go  « boulevard de Sébastopol rive gauche »,  zanim zmieniono jego nazwę w 1864r.

Znajduje się na nim sporo budynków w stylu Haussmanien (wykonanych z kamienia).

Renomowane Liceum im. Swiętego Ludwika. Lycée St Louis.

Bulwar przechodzi przed Ogrodem Luksemburskim (le jardin du Luxembourg).

Jest to jedna z najbardziej zatloczonych, ale i sympatycznych ulic studenckiego Paryża. Pełne kawiarnie, tłok przy wejściu do Ogrodu Luksemburskiego.

Café de Luxembourg

Plac przed wejściem do Ogrodu Luksemburskiego.

No i oczywiście na bulwarze znajduje się całe mnóstwo sympatycznych kafejek.

Cafe Le Lutece

Glównymi budynkami na Bulwarze Sw Michala ( boulevard Saint-Michel) są Areny Lutecji ( les Arènes de Lutèce), Muzeum Cluny, liceum Sw Ludwika ( le lycée Saint-Louis) przy numerze 44, słynna Politechnika  l’école Mines ParisTech przy numerze 60 i la cité universitaire.

Areny Lutecji odkryte w XIX w są wymownym świadectwem znaczenia Lutecji w rzymskim systemie kulturalno-gospodarczym. Jednorazowo mogły one pomieścić do 16 tysiecy widzów.

Laznie rzymskie (Thermes) znajdują się na rogu bulwaru Saint-Michel i Saint-Germain, tuż przy Muzeum Cluny. Laznie te powstały najprawdopodobnie w tym samym  czasie co odległe od nich o  około 1000 metrow Areny Lutecji. tj na przełomie II i III wieku. Był to według historyków okres najwiekszego rozwoju miasta za Rzymian.

Muzeum Cluny, Thermes

Sympatyczny mały zaułek odchodzący od Bulwaru Sw. Michała, z licznymi ksiegarniami i bardzo artystyczną atmosferą.

Pomnik Augusta Comte.

Porady praktyczne.

Na bulwarze Sw Michała znajduje się kilka kantorów. ęąłśćóżś

Ulica jest zatłoczona, co czyni ją jednym z ulubionych miejsc pracy kieszonkowców. Należy również uważać, gdyż turyści padają czasami ofiarą zlodzieji, którzy podbiegają i wyrywają z rąk torebkę czy aparat fotograficzny.

Bibliografia

Wikipedia

Paryż Ryszard Korona

 

Advertisements