Katedra Notre-Dame w Paryzu

Blog przeniesiony na PARYZ NIEZNANY

Przez mury paryskiej katedry Notre-Dame przewinal się spory kawalek historii Francji. Prawdą jest, ze krolowie francuscy byli koronowani w Reims (tamtejsza katedra jest bogatsza i okazalsza). Ale w paryskiej katedrze Notre-Dame odbywaly się niezliczone sluby krolewskich i ksiązęcych rodow. Tu tu koronowal się Napoleon (bojkotując Reims) 2 grudnia 1804r. Zresztą na tę okolicznosc zmusil do przybycia do Paryza samego papieza Piusa VII. To tu rowniez (taki polski slad) 10 wrzesnia 1573r Henryk III Walezy (pierwszy polski elekcyjny krol) zlozyl przed polskimi poslami przysięge na Pacta Conventa i Artykuly henrykowskie. Stanowily one gwarancję przywilejow i wolnosci szlacheckich, a jednoczesnie ograniczaly wladzę krolewską. (Wszyscy kolejni królowie podpisywali tekst, składający się zwykle z tekstu Artykulow henrykowskich, uzupełniony o dodatkowe warunki, oslabiające coraz mocniej władzę królewską). Sam Henryk III na polskim tronie dlugo miejsca nie zagrzal (bo uciekl do Francji, by objac tamtejszy tron jako Henryk III w 1574r). Ale ten zwyczaj wszedl szlachcie w krew.  Co się zas tyczy katedry Notre-Dame to na tę okolicznosc przy wielkim oltarzu znajduje się upamiętniająca to wydarzenie tablica.

Katedra Notre-Dame jest polozona na wyspie Cité, ktora stanowila kolebkę starego Paryza. Przez kilka stuleci Cité byla centrum rozwijającego się po obu stronach Sekwany miasta. To tu (na wyspie Cité) początkowo znajdowala się siedziba krolow (pozniej przeniesiona do Luwru).  Katedra Notre-Dame zostala zbudowana na miejscu wczesniejszych dwoch kosciolkow romanskich. Z zewnatrz wyspa i katedra przypominaja przycumowany statek. Jest to budowla w stylu gotyckim. Budowa katedry ciągnela się przez prawie dwa stulecia. Od polozenia pierwszego kamienia w 1163r, az do ukonczenia prac w roku 1350. Katedra przetrwala w niezmienionej formie jakies 300 kolejnych lat, az do czasow Rewolucji Francuskiej. Ta zadala jej powazny cios. Kosciol zostal splądrowany. Rozsierdzony tlum zniszczyl rzezby i posagi (m.in. krolow biblijnych mysląc, ze chodzi o wladcow francuskich). Swiatynia zostala przewidziana do rozbiorki. Szczęsliwie uratowaly ją tarcia w lonie przywodcow rewolucji. Ostatecznie po dojsciu Napoleona do wladzy, ten przekazal ją z powrotem hierarchi koscielnej. Choc nie uczynil nic dla poprawy jej oplakanego stanu. Sam (jak wspomnielismy wczesniej) koronowal się w katedrze. Ale na tę wznioslą ceremonie polecil tylko zamaskowac dziury w murach i inne zniszczenia gobelinami. Dopiero krol Ludwik Filip zlecil odrestaurowanie tego zabytku. Dzieje się to w epoce romantyzmu, na fali uwielbienia sztuki gotyckiej. W tym czasie tez (w roku 1831) Wiktor Hugo pisze swoją slynną powiesc Katedra Marii Panny w Paryzu. To przypomina paryzanom o istnieniu Notre-Dame.

Katedrę mozna zwiedzac wewnątrz (wejscie jest bezplatne). Mozna rowniez wdrapac się na 69-metrową wiezę (po bardzo krętych schodkach). Z jej szczytu roztacza się widok na panoramę Paryza.

Katedra ma 130m dlugosci, 48 m szerokosci. Jej sklepienie znajduje się na wysokosci 35 metrow. Moze ona pomiescic 9 tysięcy osob.

Bibliografia Paryz Ryszard Korona

Reklamy