Pont Neuf

Blog przeniesiony na PARYZ NIEZNANY

Pont Neuf (Nowy Most) to nastarszy kamienny most w Paryzu. Kamień węgielny pod jego budowę położył Henryk III w 1578r. (Wcześniej król Polski jako Henryk Walezy). Ale niepokoje polityczne i wojny religijne oppoznily prace. I tak uroczystego otwarcia mostu dokonal Henryk IV dopiero w 1607r.

Architektura Mostu Pont Neuf.

Konstrukcja mostu nigdy nie została zmieniona. Nawet drewniane słupy wspierające fundamenty są oryginalne. Most sklada się z dwoch odcinkow, ktore spotykają się na sztucznym nasypie, powstalym z polączenia dwoch wysepek. Most opiera się na 12 kamiennych przęslach.  7 przęseł łączy prawy brzeg Sekwany z zachodnią częścią Wyspy Cité. 5 kolenych przęseł łączy wyspę z lewym brzegiem. Przez długi czas Pont Neuf był najszerszym mostem w Paryżu. Jego imponujace wymiary to prawie 280m (dokladnie 278m) dlugosci i 30m szerokosci. To  i niektore niezwykle jak na epokę rozwiazania architektoniczne  sprawily, ze od momentu powstania most zaczyna wzbudzac zaineresowanie paryzan. Jest to pierwszy paryski most nie zabudowany domami, wyposażony w chodniki chroniące przechodniów przed błotem i konmi. Uwagę przechodniow zwracają takze koliste podpory nad kazdym filarem.

Most opiewany przez piesniarzy.

Most od samego początku przyciąga jarmarki. Ostatecznie staje się stalym miejscem handlu. Ostatnie stragany znikają stamtąd  dopiero w polowie XIX w. W XVII i XVIII wieku na moscie roi się od artystow i wędrownych kuglarzy. Do dzis Pont Neuf jest mostem najbardziej opiewnym przez piesniarzy.

Konny pomnik Henryka IV. 

W środkowej części most rozszerza się w Place du Pont Neuf, na którym w 1635r. ustawiono konny pomnik Henryka IV.  W czasie Rewolucji w 1792r. pomnik zniszczono. Jego replikę,  autorstwa Francois Lemota ustawiono w 1818 r na  skwerku przy moscie. Skwerek ten nosi  nazwę Square du Vert Ganat (Jary Zalotnik). A to dlatego, ze krol Henryk IV pod koniec zycia wykazywal szczegolną slabosc do niewiescich wdziękow. A ten slabo oswietlony skwerek jest chętnie odwiedzany przez zakochane pary.

Dom towarowy „La Samaritaine”.

W poblizu mostu znajduje się dom towarowy “La Samaritaine”. Jego nazwa pochodzi od  postawionej na  początku XVII w studni ozdobionej płaskorzeźbą Samarytanki czerpiącej wodę. Pompę zlikwidowano w 1813r. Ale do dziś pozostał ulokowany nieopodal dom towarowy i jego nazwa.

Pont Neuf najstarszy kamienny most w Paryzu, widok z Pont des Arts

Jesien na Pont Neuf

Reklamy