Dom towarowy dotarl do nas z Paryza.

Blog przeniesiony na PARYZ NIEZNANY

Pierwsze domy towarowe pojawily się w Paryzu w drugiej polowie XIX w. Byl to okres wielkich przemian spolecznych, ktore zapoczątkowala rewolucja przemyslowa. Umozliwila ona produkcję dobr konsumpcyjnych na masową skalę. To dalo początek spoleczenstwu konsumpcyjnemu. Na tym tle powstaly pierwsze domy towarowe. Zastosowano w nich calkiem nowatorskie (jak na epokę) techniki sprzedazy. Wszystko bylo pomyslane w ten sposob, by obudzic w klientkach gorączkę zakupową: wolny wstęp do sklepu, wolny dostęp do towarow, przebogaty asortyment. Ceny byly z gory ustalone (na produktach pojawily się wywieszki z cenami). To polozylo koniec wczesniej popularnemu targowaniu się. Klientkom dano mozliwosc wymiany lub zwrotu towaru. Sklepy zostaly podzielone na dzialy, z ktorych kazdy staral się przyciągnąc kupujących jak najwystawniejszymi i najpomyslowszymi dekoracjami. Pojawily się pierwsze promocje i reklamy. A klientkom z prowincji stworzono mozliwosc dokonania zakupu dzięki katalogom wysylkowym.

W tych nowych domach handlowych klientka (a więc kobieta) miala byc krolową. Przypominaly one swiątynie wzniesione na czesc kobiety. To niezauwazalnie otworzylo drogę do emancypacji kobiet, zarowno tych z klasy robotniczej, jak i z zamoznej burzuazji. Tym pierwszym (przybylym z prowincji) nowopowstale domy towarowe stworzyly mozliwosc kariery zawodowej (od panienki sklepowej do kierowniczki sklepu). Ale domy towarowe oznaczaly rowniez początki emancypacji dla przedstawicielek burzuazji, ktore odtąd mogly same wyjsc z domu (bez przyzwoitki czy damy do towarzystwa). Bo mialy gdzie się udac i gdzie spędzac wolny czas.  Tak narodzil się wynalazek shoppingu, ktory jednoczesnie byl malym krokiem na drodze do aktywnosci zawodowej kobiet.

 Jednoczesnie wzroslo znaczenie mody. Wszyscy pragnęli bowiem przyciągnąc do siebiejak najszerszą klientelę i to juz nie tylko z najzamozniejszych klas. W ten sposob moda ulegla demokratyzacji. 

File:Bon marché.jpg

Pierwszy paryski dom towarowy – Le Bon Marché.

Pierwszym paryskim domem towarowym, ktory zresztą istnieje do dzis byl Le Bon Marché. Zostal on otwarty w Paryzu przy ulicy rue de Sèvres w roku 1852. Jego tworcą byl niejaki Aristid Boucicaut.    Sukces byl natychmiastowy, co pozwolilo panu Boucicaut przeprowadzic potęzne prace architektoniczne w początkowo skromnym sklepiku. Dla ciekawostki prace te odbywaly się pod kierunkiem niejakiego Gustawa Eiffela.  

Wkrotce w slad ze Boucicaut poszli inni przedsiębiorcy. Domy towarowe zaczęly pojawiac się w Paryzu niczym grzyby po deszczu. W 1874r otworzylo swoje drzwi Le Printemps, w 1894 Galeries Lafayette, w 1900r La Samaritaine, BHV (czyli Le Bazar de l’Hotel de Ville). Wszystkie to instytucje istnieją do dzis. Wlasciwie z wyjątkiem La Samaritaine zamkniętej od kilku lat z powodu prac remontowych.

 Zdjęcie Aristide Boucicaut.

 

Zdjecia Wikipedia

Reklamy