Park Buttes Chaumont

Park-Buttes-Chaumont-w-ParyzuBlog przeniesiony na PARYZ NIEZNANY

Czy wyobrazacie sobie romantyczny spacer we dwoje po dawnym wysypisku smieci. Niemozliwe? A jednak: mozliwe. W jednym z najbardziej romatnycznych miast swiata, jakim jest Paryz, wszystko co romantyczne jest mozliwe.

Mowa zas będzie o polozonym na 100 metrowym wzgorzu  w XIX okręgu Paryza parku Buttes-Chaumont. Oczywiscie dzielnica sama w sobie nadmiarem romantyzmu nie grzeszy. Turysci zaglądają tu rzadko. Po zmroku lepiej tu w pojedynkę się nie zapuszczac. Bo to jeden z biedniejszych okręgow Paryza, w ktorym zamieszkuje glownie ludnosc wywodząca się z bylych kolonii.

Ale park sam w sobie jest bardzo urokliwy. Zresztą przekonajcie się o tym sami. O ile moje skromne umiejętnosci fotograficzne potrafią to przekazac. Park Buttes-Chaumont stal się enklawą zieleni, zbudowaną na dawnym wysypisku smieci. Nie obawiajcie się, ten “smieciowy” epizod sięga podnad 100 lat wstecz. Więc wlasciwie nie pozostal po nim juz zaden slad.

Krotka historia parku Buttes-Chaumont.

Ale cofnijmy się wstecz jeszcze do czasow sredniowiecza. W miejscu, gdzie dzis znajduje się ten urokliwy park, kiedys wydobywano gips. Material ten sluzyl do pokrywania murow sredniowecznych domostw. Chodzilo o uzyskanie czegos w rodzaju izolacji przeciwpozarowej. Przeciez w tamtych czasach pozary byly prawdziwymi kataklizmami, ktore na dodatek rozprzestrzenialy się niezmiernie szybko.

Z czasem pagorek przeksztalcil się w kretowisko porozcinane rozlicznymi (wydrązonymi w skale) galeriami. Tym bardziej, ze od czasow Rewolucji Francuskiej wydobyciem gipsu zajęto się tu na skalę przemyslową. Ostatecznie jego eksploatację zakonczono w roku 1860. A wydrązone podziemne galeryjki sluzyly odtąd jako schronienie dla bezdomnych i skladowisko smieci (od odpadow domowych po porzucone przez kamieniarzy szkielety koni).

W koncu tym “wrzodem na zywym organizmie miejskim” zająl się cesarz Napoleon III z wiernie asystującym mu w dziele przebudowy Paryza baronem Haussmannem. Zresztą obydwaj nie szczędzili na to srodkow. Ich efektem jest Park Buttes-Chaumont otwarty 1 kwietnia 1867roku.

Do dzis sluzy on Paryzanom jako miejsce wypoczynku, niedzielnych spacerow, czy porannego joggingu (a trzeba się trochę namęczyc, by biegac pod tak nierownym terenie ufffffff).

Co warto zobaczyc na terenie parku:

jeziorko o powierzchni 1,5 ha ze skalną wysepką na srodku,

wodospad, przechodzący przez grotę ze stalaktytami (ktora znajduje się na miejscu dawnego wejscia do kamieniolomu).

Informacje praktyczne:

Godziny otwarcia: Park jest otwarty codziennie:

-w okresie od 1 maja do konca sierpnia od 7.00 do 22.00,

-we wrzesniu od 7.00 do 21.00

-w okresie od pazdziernika do kwietnia od 7.00 do 20.00.

Jak tam dojechac? Metrem stacja Buttes-Chaumont.

Park-Buttes-Chaumont-w-Paryzu

Park-Buttes-Chaumont-w-Paryzu

Park-Buttes-Chaumont-w-Paryzu

Park-Buttes-Chaumont-w-Paryzu

Park-Buttes-Chaumont-w-Paryzu

Park-Buttes-Chaumont-w-Paryzu

Reklamy