Urokliwe zakątki nad Sekwaną. Most Aleksandra III.

most-Aleksandra-III-w-ParyzuBlog przeniesiony na PARYZ NIEZNANY

Most Aleksandra III lączy brzegi Sekwany na wysokosci Grand i Petit Palais. Stanowi symbol przyjazni rosyjsko-francuskiej z początku XX wieku. We Francji panowala wowczas moda na slowianszczyznę. Tzw slowianski czar, ktory nieodlącznie kojarzyl się Francuzom z Carską Rosją (Polska znajdowala się w tamtej epoce pod zaborami). A jej najbardziej wyrazistą wizytowką byli oczywiscie dziarscy kozacy, przebywający w Paryzu z roznych okazji. To ich upodobanie do mocnych trunkow dalo początek nazwie bistro, ktorą ochrzczono popularne restauracyjki w Paryzu. A w tych chlopakom zawsze się spieszylo, by … dobrze i szybko (po rosyjsku bystro) cos sobie wypic.

Most pochodzi z 1900 roku i stanowi pozostalosc po trzeciej Wystawie Powszechnej (obok wspomnianych juz: pompatycznego Grand Palais o metalowej konstrukcji i zgrabniejszego Petit Palais). Nadanie mu imienia zmarlego cara Rosji Aleksandra III mialo przypieczętowac zblizenie (polityczno-gospodarcze) pomiędzy carską Rosją i Francją. Pierwszy kamien pod jego budowę osobiscie polozyl syn Aleksandra III – car Mikolaj II  w 1896r. 

Most inspirowany stylem modernistycznym, ktory to pojawil się u progu XX wieku (i trwal do wybuchu I wojny swiatowej). Styl ten propagowal uzycie nowych materialow: betonu, stali i szkla. Most Aleksandra jest wykonany ze stali. Ten most jednoprzęslowy jest najszerszym z paryskich mostow (40 m szerokosci).

Mial byc swiadectwem dokonan francuskich inzynierow (z okazji wspomnianej Wystawy Swiatowej). Warto nadmienic, ze Francja zorganizowala takich wystaw trzy w ciągu 22 lat. Najslynniejsza byla druga wystawa w 1889r czyli w  setną rocznicę Rewolucji Francuskiej. Zorganizowano  ją z wielkim rozmachem. Z tej wystawy pochodzi wieza Eiffla.

Sam most jest przeladowany (moze nawet zbyt przeladowany) elementami dekoracyjnymi trochę w duchu stylu modernistycznego. Na moscie (zdjęcie u gory) umieszczono postacie nimf (z jednej strony z Sekwany, z drugiej z Newy).

tc3a9lc3a9chargement-8

Advertisements